• Autyści są wśród nas

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          2 KWIETNIA

          Wiosną nie bądź „zielony” w tematyce autyzmu

          Autyzm

          • oficjalna medycyna, w tym klasyfikacja ICD opracowana przez WHO zalicza spektrum zaburzeń autystycznych do grupy zaburzeń neurorozwojowych, jako stan, a nie chorobę

          • to trudności w wyrażaniu emocji, a także zrozumieniu emocji innych osób, komunikacji z otoczeniem, sztywne wzorce zachowania, wycofanie, trudności w koncentracji uwagi oraz często odmienny odbiór bodźców płynących z otoczenia

          Nadal nie są znane konkretne przyczyny powstawania autyzmu, a spektrum zaburzeń jest dość szerokie, co oznacza, że u każdego może przebiegać nieco inaczej.

          • niektóre osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, dzięki pomocy terapeutycznej są w stanie samodzielnie funkcjonować w życiu społecznym, inne zaś potrzebują dużo więcej wsparcia i uwagi

          Brak wiedzy na temat, jak postrzegany jest świat przez osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu sprawia, że ich zachowania uważane są za niegrzeczne lub niemądre.

          • próba zrozumienia istoty tego zaburzenia umożliwia pomoc w pokonywaniu trudności osobom dotkniętym autyzmem

          Trudności w prawidłowym funkcjonowaniu w życiu codziennym mogą sprawiać np.:

          • nadwrażliwość na różne źródła światła (np. świetlówek)

          • dźwięki (hałas, ale też dźwięki urządzeń codziennego użytku lub niektóre melodie)

          • nietolerancja wybranych zapachów (często uważanych za przyjemne np. niektórych potraw lub perfum)

          • nietolerancja różnych faktur, tkanin

          • smak niechęć do niektórych posiłków

          To tylko kilka przykładów spośród wielu, które mogą, ale nie muszą współwystępować w przypadku autyzmu. Bardzo często osoby neurotypowe (funkcjonujące bez zaburzeń), nie mają świadomości, że tego typu zjawiska mogą utrudniać codzienne życie osób ze spektrum.


          Każdy z nas może spotkać osobę, która posiada zaburzenia ze spektrum autyzmu. Osoby te uczęszczają do szkół, pracują. Nie należy się bać kontaktu z nimi, a rozumieć na czym polega ich „odmienność”. Dużo zależy od naszego stosunku oraz naszych kompetencji nawiązywania relacji z tymi osobami. Powinniśmy starać się być dla nich wzorem, bo wielu rzeczy powinni nauczyć się od nas, powinniśmy być także drogowskazem, bo dzięki naszym „objaśnieniom” otaczający ich świat stanie się bardziej zrozumiały.


          • Tolerancja, wsparcie, zrozumienie oraz stała współpraca z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, to fundament, na którym można zbudować relację, która umożliwi im prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

          • Każdy z nas może przyczynić się do budowania w osobie ze spektrum postawy człowieka pewnego siebie, mającego szansę rozwoju w poczuciu wiary we własne możliwości.

          Nasza placówka przejawia otwartość na osoby posiadające zaburzenia ze spektrum autyzmu. Dyrekcja oraz pracujący w niej pedagodzy dobrze wiedzą, jak ważna jest odpowiednia postawa w stosunku do uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nasze działania zawsze kierowane są pod kątem dobra dziecka. Z dużą wrażliwością dbamy o rozwój naszych uczniów, uwzględniając potrzeby dydaktyczne, społeczne, emocjonalne oraz komunikacyjne. Pamiętamy również, jak ważne jest wychowanie całej społeczności szkolnej w duchu poszanowania oraz umiejętności współdziałania z osobami zaburzonymi.

          Częste pytania:

          1. Czy osoby z autyzmem mają szansę pracować zawodowo?

          - Tak. Ich charakter i środowisko pracy musi być dostosowane do ich indywidualnych możliwości i potrzeb. Potrzebna jest jasna i zrozumiała organizacja pracy, proste i jednoznaczne instrukcje. Dopasowanie rodzaju pracy do mocnych stron.

          2. Czy mogą uczyć się w szkole?

          - Tak. Coraz większa wiedza wśród pedagogów oraz możliwość organizacji procesu nauczania, treści, form i metod pracy do psychofizycznych możliwości uczniów umożliwia im edukację w ogólnodostępnych placówkach.

          3. Czy są szczególnie uzdolnione?

          - Tak. Zdarzają się osoby, które mają szczególne uzdolnienia, mogą mieć ogromną łatwość w uczeniu się języków obcych, słuch absolutny, znakomicie rysować czy też dokonywać skomplikowanych obliczeń. Tę grupę osób nazywa się: sawanci.

          Znane i wybitne osoby posiadające zaburzenia ze spektrum autyzmu:

          - Albert Einstein, Michael Jackson, Michał Anioł, Thomas Alva Edison, Vincent van Gogh, Leonardo da Vinci, Hans Christian Andersen, Lionel Messi

          4. Czy można wyleczyć osobę z autyzmu?

          - Nie. Wczesna diagnoza i terapia może znacznie poprawić funkcjonowanie osoby ze spektrum. Dotyczy to głównie osób objętych bardzo wczesną terapią.

          Osoby ze spektrum są częścią naszego społeczeństwa. Nie oceniaj, spróbuj zrozumieć, wspieraj.

          Jeśli, on/ona ma autyzm, to nie oznacza, że jego rozumienie otaczającej rzeczywistości jest gorsze, po prostu inne…



          2 kwietnia zaświeć się na niebiesko dla autyzmu



          Przydatne linki

          https://synapsis.org.pl/

          https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg