• Konkurs 4-5, 7-8

• Regulamin szkolnego konkursu bibliotecznego dla uczniów

kl. 4-5 i 7-8

I.           Ogólne założenia konkursu.
          Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VI i VII-VIII Szkoły Podstawowej w Narewce
          II.           Cele konkursu.
          1.    Popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
          2.    Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, promujących pozytywne wzorce zachowań, budujących pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.
          3.  Zachęcanie i mobilizowanie uczniów do regularnej nauki i czytania.
          4.   Propagowanie idei poprawnej pisowni.
          5.   Mobilizowanie do utrwalania reguł ortograficznych oraz doskonalenie umiejętności stosowania zasad ortograficznych.
          6. Podniesienie poziomu znajomości ortografii i interpunkcji polskiej.
          7. Motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie gramatyki.
          8. Kształcenie pamięci, uwagi i logicznego myślenia.
          9.  Właściwe zagospodarowanie wolnego czasu i dostarczanie dzieciom dobrej
          rozrywki.
          10. Uaktywnienie uczniów poprzez udział w konkursach.
          11. Wspieranie uczniów w rozwijaniu i poszerzaniu własnych kompetencji.
          12. Motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy i zdobywania umiejętności potrzebnych w kolejnych etapach kształcenia.
          III.    Zakres wymaganych wiadomości i umiejętności, (dostosowany do poziomu każdej klasy).
          1. Znajomość lektur opracowywanych w każdej klasie.
          2. Zastosowanie reguł i zasad obowiązujących w polskiej pisowni.
          3. Rozpoznawanie w wypowiedziach części mowy oraz form przypadków, liczby, osoby, rodzaju i czasu.
          4. Stosowanie poprawnych form gramatycznych wyrazów.

IV.             Organizacja konkursu.

1.     Konkurs jest jednoetapowy. Będzie się odbywał na zajęciach języka polskiego.
          2.   Konkurs ma formę kilku prostych zadań do rozwiązania,  z zakresu:
          ● znajomości lektur,
          ● zasad ortografii i interpunkcji,
          ● poprawności form gramatycznych.
          3.     Czas rozwiązywania testu: 40 minut (+ 5 minut na sprawy organizacyjne).
          4.     Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu.
          5.     Swój udział w konkursie należy zgłosić u nauczyciela języka polskiego .
          6.     Udział w konkursie daje każdemu uczestnikowi szansę zdobycia dodatkowych punktów oraz pozytywnej oceny z języka polskiego.
          V.            Ocena prac i zasady wglądu do prac konkursowych.
          1.     Prace konkursowe podlegać będą ocenie jury, w którego skład wchodzą: przedstawiciel dyrekcji, nauczyciele języka polskiego oraz nauczyciel bibliotekarz.
          2.     Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) sprawdzona i oceniona praca konkursowa może być udostępniona do wglądu w ciągu 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników.
          VI.   Przebieg konkursu:
              Uczestnicy rozwiązują zadania, w których:
          - mogą być ukryte różne wyrazy,
          - należy połączyć imię i nazwisko autora z tytułem książki,
          - trzeba dobrać tytuł utworu do fragmentu,
          - rozwiązać krzyżówkę lub rebus i zapisać poprawnie hasło,
          - użyć części mowy w odpowiedniej formie,
          - muszą być zastosowane zasady ortografii.
          VII .Laureaci:
          Wszyscy uczestnicy otrzymają punkty za udział i same pozytywne oceny z języka polskiego.
           Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody.