• EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

• 06.11.2023 13:35
      • jak obchodziliśmy święto języków Unii Europejskiej
      • Dnia 26 września, już od 2001r., obchodzony jest EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW. Powstał w ramach z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
        W Unii Europejskiej obowiązują 24 języki urzędowe: angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski i włoski.
        Nasza szkoła przyłącza się w tym roku do obchodów. Na auli szkolnej zawisła wystawa po angielsku z informacjami o wszystkich 24 językach UE, a przy sali nr 12 wystawa z cytatami po angielsku, w których występuje słowo „language” (ang. język). W środę, 27 września 2023, odbyły się tematyczne lekcje dotyczące EDJ. W ramach obchodów odbyły się też trzy konkursy: plastyczny, językowy oraz quiz wiedzy o językach UE. Celem obchodów EDJ jest zachęcenie uczniów do nauki języków obcych.
        Oto wyniki konkursów:

*QUIZ WIEDZY O JĘZYKACH UNII EUROPEJSKIEJ
        I miejsce: Bartosz Siemieniaka kl 7B

*KONKURS NA „DZIEŃ DOBRY I DO WIDZENIA W 15 JĘZYKACH UE”
        I miejsce: Błażej Gieryng kl 4
        II miejsce: Gabriel Bura kl 4
        III miejsce: Paweł Hajduk kl 5

*KONKURS PLASTYCZNY O JĘZYKACH UE
        I miejsce: Bartosz Siemieniaka kl 7B
        II miejsce: Kornelia Szymaniuk kl 4
        III miejsce: Jakub Basałaj kl 5
        wyróżnienie: Paweł Oniskiewicz kl 7A

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, otrzymali oni dyplomy i nagrody. Wszystkim pozostałym uczestnikom
        konkursów dziękujemy za udział i pozytywne współzawodnictwo!
        Organizatorem EDJ i konkursów była pani Paulina Weremiuk